Walka z dodatkowymi kilogramami to trudny i skomplikowany proces. Dodatkowo wymaga on wielu wyrzeczeń oraz zmian w dotychczasowym stylu życia. Niemniej jednak wielu osobom nie udaje się schudnąć, i to pomimo restrykcyjnej diety i regularnej aktywności fizycznej. Sięgają one wtedy po tabletki na odchudzanie. Kiedy rzeczywiście okazują się one być dobrym wyborem?
Na poskromienie apetytu
Podstawowym zadaniem wielu tabletek na odchudzanie jest ograniczenie apetytu i zapobieganie atakom wilczego głodu. Każdy, kto choć raz był na diecie odchudzającej doskonale wie, jak uporczywe potrafi być ssanie w żołądku, zwłaszcza w początkowym okresie walki z nadprogramowymi kilogramami. Wszystko dlatego, że nasz organizm nie jest jeszcze przyzwyczajony do zmniejszonej podaży kalorii – domaga się on uzupełniania braków. Wiele osób narzeka, że już w kilkanaście minut po posiłku odczuwa głód. Trudno wtedy powstrzymać się przed podjadaniem. Wydaje się, że spożycie jabłka, garści orzeszków czy pełnoziarnistej bułki nie wpłynie znacząco na naszą dietę. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że zjedzone w ciągu dnia „drobne” przekąski w sumie dostarczają nam naprawdę wielu, dodatkowych kalorii, których nasz jadłospis nie przewiduje. Tymczasem tabletki na odchudzanie zawierają substancje hamujące głód, a więc między innymi chrom, pektyny czy błonnik. Zażywanie tabletek zgodnie z zaleceniami producenta może więc pomóc w walce z nadmiernym apetytem. Co ważne, tabletki można stosować przez cały okres diety odchudzającej, a także po jej zakończeniu, gdy stopniowo rozszerzamy swoje menu. Czasami tabletki hamujące apetyt są również stosowane w celu zapobiegania przybieraniu na wadze, gdy towarzyszy nam duże łaknienie.
Na spalanie tłuszczu
Z pomocą tabletek odchudzających można nie tylko zahamować apetyt, ale i wspomóc spalanie kalorii. Warto jednak mieć świadomość, że tak zwane „spalacze” nie działają same z siebie, tylko dlatego, że je zażywamy. Producenci radzą, aby przyjmować je na jakiś czas przed planowaną aktywnością fizyczną, na przykład siłownią czy pływaniem. Ich zadaniem jest wzmocnienie spalania tkanki tłuszczowej (poprzez zmobilizowanie organizmu do zwiększonej termogenezy, a więc procesu wytwarzania ciepła), a także przyspieszenie przemiany materii. Warto jednak zastanowić się, czy tabletki na odchudzanie przyspieszające spalanie tłuszczu są bezpieczne dla każdego? Niestety, osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego powinny zrezygnować z ich przyjmowania, bowiem podnoszą one ciśnienie krwi oraz przyspieszają tętno. Również osoby, w których zdiagnozowane cukrzycę oraz choroby na tel neurologicznym, nie powinny przyjmować tabletek na odchudzanie przyspieszających spalanie tłuszczu.
Kiedy warto sięgnąć po tabletki na odchudzanie?
Niektóre tabletki na odchudzanie zarówno zmniejszają apetyt, jak i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Zasadniczo powinny po nie sięgnąć osoby, które walczą z nadmiernym apetytem bądź nie widzą efektów codziennych treningów. Niemniej jednak zanim wybierzemy konkretny środek na odchudzanie, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby potwierdził on, że nie ma przeciwwskazań do stosowania tabletek. Ponadto nie należy łączyć ze sobą dwóch, różnych preparatów. Jeśli zależy nam i na spalaniu tłuszczu i na zahamowaniu apetytu, wybierzmy tabletki, które łączą w sobie te dwie funkcje. Co ważne, żadnych tabletek na odchudzanie nie powinny stosować kobiety w ciąży ani w okresie połogu czy podczas karmienia piersią.